MNB: nőtt a devizatartalék
Szeptemberben 1,210 milliárd euróval nőttek az ország devizatartalékai augusztushoz képest - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett előzetes adataiból.
Szeptemberben 1,210 milliárd euróval nőttek az ország devizatartalékai augusztushoz képest - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett előzetes adataiból.
Lehet, hogy a magyar jegybank (MNB) a jelenlegi piaci körülmények közepette "vészkamatemelésre" kényszerül, ám a mostani magyarországi makrokörnyezetben a 2008 októberében végrehajtott 3,00 százalékpontos emelésnél jóval kisebb is elégségesnek bizonyulhat - vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Az 1,2 százalékos gazdasági növekedés a hitelezés növekedése nélkül valósult meg tavaly, mivel a vállalati hitelállomány 400-450 milliárd forinttal csökkent - hangzott el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki tájékoztatóján, ahol a vállalati hitelezés alakulását elemezték.
A Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint a devizahitelek rögzített árfolyamú végtörlesztése nyomás alá helyezi a forint árfolyamát, és jelentős veszteségeket okoz a bankoknak.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 6 százalékos szintjét.
Egyetértenek a londoni és budapesti elemzők abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén nem változtat a jelenlegi 6 százalékos alapkamaton.
A Magyar Nemzeti Banknak is milliárdokba kerülő Volkswagen-ügy főszereplője mellett is feltűnt az a Walter Hediger, aki ügyvezető a jobboldali kapcsolatairól ismert Simicska Lajos és Nyerges Zsolt üzletemberek svájci vállalkozásában.
Amikor 2008 októberében végigsöpört a világon a nemzetközi válság első hulláma, senki, így Magyarország sem volt felkészülve a váratlan gazdasági sokkra. Azóta azonban sok minden megváltozott. Kérdés, hogy ma felkészültebbek vagyunk-e egy újabb hullámverésre?
Ma reggel átlépte a 252 forintos határt a svájci frank forinthoz mért árfolyama. Az alpesi deviza újabb és újabb csúcsdöntései tragikus hatással vannak a magyar devizahitelesek helyzetére. Vajon mit tehet ebben a helyzetben a Magyar Nemzeti Bank?
A lakosságnak semmi kedve a hitelfelvételhez, de a svájci frank árfolyamának vészes emelkedése annak ellenére megemelte az össztartozást, hogy a törlesztés szorgalmasan folytatódott. A bankok eközben hajlandóak a betéteseknek magasabb kamatokat fizetni, mert a hazai források bevonása egyre fontosabbá válik.
A második negyedévben folytatódott a forintbankjegy-hamisítványok számának 2010 utolsó negyedévében kezdődött csökkenése - derül ki a jegybank negyedéves jelentéséből. Hamis valuta továbbra is kis számban kerül elő.
Az MSZP változatlanul arra szólítja fel a kormányt, hogy a bankszövetség, a bankfelügyelet és a Magyar Nemzeti Bank bevonásával vizsgálja meg azt a három kérdést, amelyet a szocialista párt vasárnap föltett.
A Jobbik arra szólítja fel Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét, hogy mondjon le tisztségéről, az ellenzéki párt megítélése szerint ugyanis a jegybank tevékenysége "külföldi spekulációs érdekeket szolgál" és évente ezermilliárd forintos veszteséget okoz a nemzetgazdaságnak.
A jegybank nem nyereségérdekelt szervezet, nem az eredménye mutatja meg a sikeres működést - közölte Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának hétfői ülésén, ahol az MNB 2010. évi gazdálkodásának vesztesége volt a téma. Járai Zsigmond, az MNB felügyelő bizottságának elnöke szerint "olyan jogszabálysértések" is történtek a jegybankban, amelyeket "az ügyészségnek kellene vizsgálnia". Szíjjártó Péter a bizottság elnökeként az MNB gazdálkodására vonatkozó dokumentumokat kért be Simor Andrástól, aki jelezte, átadja azokat.
Jelentős akadályai vannak egyelőre a magyar jegybanki kamatcsökkentésnek, sőt hosszabb távon változatlanul inkább kamatemelésre mutatkozik esély - vélekedtek legújabb helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán jelentette meg legfrissebb inflációs jelentését, amely megállapítja, hogy az alapkamat mostani szintjének huzamosabb fenntartásával érhető el a 3 százalékos inflációs cél 2012 végére. Az elemzésből kitűnik, hogy a jegybank szakértői egy ideig nem látnak esélyt a belső fogyasztás felpörgésére.
Londoni felzárkózó piaci elemzők egyöntetűen azt jósolják, hogy a magyar jegybank monetáris tanácsa hétfőn a vártnál jóval alacsonyabb májusi infláció ellenére sem változtat a 6,00 százalékos jelenlegi alapkamaton, az MNB későbbi kamatpályájának irányáról azonban változatlanul eltérnek a vélemények a Cityben.
A jegybanki alapkamat 6 százalékos szinten tartását várják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői ülésétől az elemzők.
A jegybank szerint a kormány és a bankszövetség hétfőn bejelentett ötpontos megállapodásának néhány eleme pénzügyi stabilitási kockázatokat hordoz, illetve tovább rontja a bankok hitelezési képességét. Az MNB azt javasolja, hogy az árfolyamrögzítési lehetőség csak a szociálisan rászorulókra és a fizetési nehézségekkel küzdőkre terjedjen ki, míg a negyedéves árverezési kvótát 5-10 százalékra emelné a jegybank.
Simor András úgy véli, rendkívül erős jogosítványokat ad az Alaptörvény a Költségvetési Tanácsnak (KT), olyanokat, amelyeknél erősebbeket nehéz elképzelni. A jegybank elnöke szerint ezt a tanácsnak független, átlátható és célszerű működéssel, szakmailag megalapozott véleménynyilvánítással kell megszolgálnia.